вівторок, 17 листопада 2015 р.

5 клас "Площа прямокутника. Прямокутний паралелепіпед"





Тема: Площа прямокутника. Прямокутний паралелепіпед.
Мета: Закріпити вміння та навички учнів розв’язувати задачі на знаходження площ прямокутників та поверхонь паралелепіпедів; розвивати вміння застосовувати одержані знання в життєвих ситуаціях, пам’ять, просторову уяву, увагу; виховувати дисциплінованість, акуратність, самостійність, толерантність, вміння працювати кооперативно.

Тип уроку: Застосування знань, вмінь та навичок.
Обладнання: Картки з завданнями, рисунки, мультимедійна дошка.
Девіз: Не достатньо знати, необхідно також застосовувати.
                                                                                                        Анатоль Франс

Хід уроку
І. Організаційний момент.
Добрий день. Сідайте, будь ласка. Кожен день надзвичайний вже тому, що дає  простір для нових знань, добрих дій і думок, творчості. Як відомо, наші думки матеріальні. Тож прошу налаштуйте себе на гарну, плідну працю та гарний настрій.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Домашні вправи на мультимедійній дошці з помилками. Завдання учнів виправити їх.
Вправа 605
2( 13 + 16 + 21) = 100(см)
Відповідь: 100 см.

Вправа 606
S1= 9*24 = 216(м)
S2=24*11 = 264 (м2)
S3=9*11=99(м2)
Sпов= 216+264+99 = 579 (м2)
Відповідь: 579 м2.

Вправа 612
S1= 6*4 = 20(см2)
S2=2*6 = 12 (см2)
S3=4*2=8(см2)
Sпов= 2(20+12+8) = 80 (см2)
Відповідь: 80 см2.

ІІІ. Активізація опорних знань.
Фронтальне опитування учнів.
1.     Що означає виміряти площу?
2.     Чому дорівнює площа прямокутника?
3.     Чому дорівнює площа квадрата?
4.     Які одиниці вимірювання площі використовують для обчислення площі земельних ділянок?
5.     Скільки метрів квадратних в одному арі та гектарі?
6.     Скільки граней має прямокутний паралелепіпед?
7.     Скільки ребер та вершин?
8.     Чому дорівнює площа поверхні паралелепіпеда?

Усні вправи:
На дошці розміщено усні вправи. Виконуючи їх, учні складають будиночок, який символізує їхні знання та підказує, чим вони будуть займатися на уроці.
1.     5 га 12 а = … а (512 а)
2.     Квадрат. а = 5 см. S - ? (25 см2)
3.     Дано прямокутник . а = 5 см, b = 10 см. S - ? (50 см2)
4.     Чому дорівнює сторона прямокутника, якщо S= 50 см2, а = 10 см? (5 см)
5.     Знайдіть суму довжин всіх ребер прямокутного паралелепіпеда, виміри якого дорівнюють 2 см, 5 см, 3 см. (40 см)
6.     На якій із розгорток зображений прямокутний паралелепіпед? 

IV. Мотивація навчальної діяльності.
Діти девіз нашого уроку: «Не достатньо знати, необхідно також застосовувати». Ці слова належать відомому французькому письменнику, лауреату Нобелівської премії Анатолю Франсу. Отже, ви вже зрозуміли, що на уроці ми будемо застосовувати свої знання на практиці в різних життєвих ситуаціях. Давате відкриємо ваші зошити та запишено дату уроку, вид діяльності та тему «Площа прямокутника. Прямокутний паралелепіпед».
V. Застосування отриманих знань умінь та навичок.
Діти, під час сьогоднішнього уроку наш клас перетворюється у будівельно-ремонтну компанію, у якій працюють землевпорядники, дизайнери та будівельники.
Перед компанією стоїть завдання привести садибу до належного вигляду. Для цього потрібно розв’язати ряд завдань, які ви бачите перед собою. Вони лежать на партах.
Для того щоб було легше розв’язувати завдання перед вами план будинку та присадибної ділянки.

Завдання для груп ( виконується колективно)

1.                            Обрахувати загальну площу земельної ділянки, яка відведена під будівництво, якщо її розміри 40 м на 30 м. Відповідь подати в арах
2.                            Обрахувати площу будинку, зображеного на рисунку.
3.                            Обрахувати площу присадибної ділянки.

Завдання для землевпорядників (самостійно в групах)
Яку кількість газонної трави потрібно закупити та яку суму витратити, щоб засіяти вказані на рисунку ділянки землі, якщо на 1 м2 потрібно 100 г насіння, а 1 кг коштує 25 грн?
S1= 13*8 = 104 (м2)
S2=8*11 = 88 (м2)
S3=16*3=48(м2)
Sпов= 104+88+48 = 240 (м2)
240 * 100 = 24000 (г)
24000 г= 24 кг
24*25 = 600 (грн.)
Вдповідь: 24 кг, 600 грн.



Завдання для будівельників
Чи вистачить 140 плит щоб викласти доріжки розмірами 10 м на 2 м та 16 м на 2 м, якщо розмір однієї плити 80 см на 50 см?

S1= 10*2 = 202)
S2=2*16 = 32 (м2)
Sпов= 20+32 = 52 (м2)
80*50 = 4000 (см2)
52м2 = 520000см2
520000 : 40000 = 130 (плит)
Вдповідь: вистачить, 130 плит.

Завдання для дизайнерів
Розміри вітальні 5 м на 7 м, а висота стін 3 м. Скільки рулонів шпалер потрібно щоб обклеїти три стіни, якщо на одній зі стін довжиною 7 м розміщено два вікна, загальна площа яких 8 м2? Один рулон містить 5 м2 шпалер.
5*3 = 15 (м2)
15*2 = 30 (м2)
7*3 = 21 (м2)
21 – 8 = 13 (м2)
30+13=43 (м2)
43 : 5 =8(ост.3)
Відповідь: 9 рулонів.
Самостійне завдання
Розміри підлоги в коридорі 6 м 25 см на 4 м. Витрати лаку на одношарове покриття становлять 120 г на 1 м  . Чи вистачить 2 кг 800 г лаку щоб покрити підлогу 1 шаром лаку?
625*400=250000 = 25 м2
120*25 = 3000 г = 3 кг
Не вистачить.
На дошці з’являється малюнок нового гарнішого будинку. Діти справилися з завданнями. А зараз ви отримаєте індивідуальні завдання та виконаєте їх самостійно.


VII. Підсумок уроку.
         На цьому уроці ви мали нагоду переконатися, як ваші знання математики можуть знадобитись вам у майбутньому.
-         Чи сподобався вам урок?
-         Що на уроці вам сподобалося найбільше?
-         Які завдання були для вас складними.
Діти,  з яким настроєм ви закінчуєте урок? Підніміть будь-ласка смайлик з відповідним обличчям.

VIII.     Пояснення домашнього завдання.
1.     Повторити основні означення та формули з теми: «Площа. Площа прямокутника» та «Прямокутний паралелепіпед» ст. 164-165, 170-172
2.     Вправа 587, 588 ст. 168.
3.     Цікава вправа.




Немає коментарів:

Дописати коментар